- P-5 security level is compliant with HIPAA and FACTA and certified with PII and CUI to keep personal information and social security numbers safe
- Chews through 9 to 11 sheets of paper at once and up to 343 sheets per minute; shreds paper, credit cards, staples and paper clips
- Patented, Electronic Capacity Control (ECC) prevents jams; automatic reverse and power cutoff when overfed; continuous operation
- Double protection against overheating; Zero Energy Consumption sleep mode cuts power supply after 30 minutes of inactivity
- Compact size with 3/4-horsepower motor and 9-gallon bin perfect for 2 to 3 users at home or in a small office
ideal. IDEDSH0069H Cross-Cut Paper Shredder
Continuous Shredder - Cross Cut - 11 Per Pass - for shredding Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.625" x 0.093" Shred Size - P-5 - 9.50" Throat - 9 gal Wastebin Capacity - 559.27 W - TAA Compliant
Product Details
General Information
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Part Number | IDEDSH0069H |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Brand Name | ideal. |
| Product Model | IDEDSH0069H |
| Product Name | IDEDSH0069H Cross-Cut Paper Shredder |
| Marketing Information |
The ideal. 2465 cross-cut p-5 is a convenient and powerful desk side shredder, designed for 2-3 users. hipaa and facta compliant, and certified to shred personal identifiable information (pii) and controlled unclassified information (cui), the 24650 is federally accepted to protect information and social security numbers against identity theft. continuous operation and high-quality, solid steel cutting heads minimize downtime while shredding paper. a 9 1/2" feed opening and impact-resistant, lightweight, easy-to-remove 9-gallon bin make this a perfect desk side, high-security shredder. a patented, transparent safety shield in the feed opening protects fingers and hands. a 3/4 horsepower motor chews through 9 to 11 sheets of paper at once and up to 343 sheets of paper per minute. German engineering and manufacturing ensure superior quality that will provide many years of trouble-free operation. |
| Product Type | Paper Shredder |
Technical Information
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.625" x 0.093" |
| Throat Width | 9.50" |
| Wastebin Capacity | 9 gal |
| Motor Power | 559.27 W |
| Security Level | P-5 |
| Recommended Number of Users | 2-3 |
| Features |
|
Controls/Indicators
| Status Indicators | easy switch with optical operational-status indicators |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
Environmental Conditions
| Noise Level Without Load | 55 dB |
Physical Characteristics
| Height | 28.8" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 11.8" |
| Weight (Approximate) | 39.50 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage | Office |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Germany |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |