- Snap-tight lid creates secure closure to keep contents safely contained
- Stackable construction reduces clutter in limited spaces
- Clear, simple design accommodates any space throughout your home or office
- 68-quart capacity is perfect for storing or organizing larger items
<
>
IRIS Deep Modular Snap-tight Lid Clear Box
External Dimensions: 24" Length x 16.3" Width x 14" Height - 17 gal - Stackable - Clear - For Blanket, Comforter - 6 / Carton
Product Code: IRS200450
Product Unit: CT6
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | 200450 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irisusainc.com |
| Brand Name | IRIS |
| Product Model | CNL-68 |
| Product Name | Deep Modular Snap-tight Lid Clear Box |
| Marketing Information | Large storage box features a clean, simple design to organize any room or space throughout your home or office. Snap-tight lid provides a secure closure to keep your contents safely contained. Stackable design helps maximize your storage space and reduce clutter in limited spaces. 68-quart storage box is perfect for storing or organizing larger items. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Volume Capacity | 17 gal |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features | Lid |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 14" |
| Width | 16.3" |
| Length | 24" |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.