‹ Prev
Next ›
Kensington Pro Fit Washable Wireless Keyboard
Wireless Connectivity - RF - USB Interface - Computer - Black
68 Stock Available
- Thin membrane repels liquids to prevent damage to wiring
- Full-size with familiar layout for maximum productivity
- 2.4 GHz wireless connection offers complete freedom and mobility
- Plug-and-play technology allows virtually immediate use
- Compatible with Windows 8.1, 8 and 7 operating systems
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 72450 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | Pro Fit |
| Product Name | Pro Fit Washable Wireless Keyboard |
| Marketing Information | Wireless keyboard features a thin membrane that repels liquids to prevent damage to the interior wiring. Full-size keyboard provides a familiar layout for maximum productivity. 2.4 GHz wireless connection offers complete freedom and mobility. Plug-and-play technology lets you simply insert the USB receiver into your computer for virtually immediate use. Keyboard is compatible with Windows 8.1, 8 and 7 operating systems. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Features | Washable |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 1.25" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.38" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
36 MONTHS |
Description
Kensington Pro Fit Washable Wireless Keyboard
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.