‹ Prev
Next ›
Logitech Plug-and-Play Wireless Mouse
Optical - Wireless - 32.81 ft - Radio Frequency - 2.40 GHz - Silver - USB - 1000 dpi - Scroll Wheel - 3 Button(s) - Symmetrical - 1 x AA Battery Supported - 1 Year Battery Run Time - 1 Each
99 Stock Available
- 2.4 GHz connectivity provides fast transmission and virtually no delays
- Ambidextrous, contoured shape feels comfortable in either hand
- 1-year battery life delivers lasting use without frequent battery changes
- Plug-and-play technology allows immediate use with no software to install
- Smart sleep mode helps conserve power for extended performance
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-002225 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | M185 |
| Product Name | Plug-and-Play Wireless Mouse |
| Marketing Information | Plug-and-play wireless mouse delivers simple, reliable wireless performance with no delays or dropouts. The tiny wireless receiver gives you a dependable connection with no software and no hassles. Simply plug in the tiny nano receiver and start using your mouse right away. The nano receiver is so small and unobtrusive that you can plug it into a USB port and forget about it. Compatible with Window-based and Mac computers, wireless receiver provides the reliability of a cord with wireless convenience and freedom. Using this advanced, 2.4 GHz wireless connectivity results in fast data transmission and virtually no delays or dropouts. The mouse's 12-month battery life makes sure you don't have to deal with the hassle of frequent battery changes. The On/Off switch and smart sleep mode help conserve power. Wireless Mouse M185 also features a contoured design that feels good in either hand and offers more comfort than a touchpad. Mouse includes the nano receiver and one AA battery. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features | Contour |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Maximum Battery Run Time | 1 Year |
| Battery Included | Yes |
Power Description
| Power Source | Batteries |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 3.9" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Computer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Logitech Plug-and-Play Wireless Mouse
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BE1002 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BKContact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOPFP11817 Stock Available
-
Product Code: GJO00104303770 Stock Available
-
Product Code: GJO1125167 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP124 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH734 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALOPRYT264 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BE1002 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BKContact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOPFP11817 Stock Available
-
Product Code: GJO00104303770 Stock Available
-
Product Code: GJO1125167 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP124 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH734 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALOPRYT264 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available