- Reliably pin items to cork, walls and other surfaces
- Easy insertion with round head
- Perfect for pinning reminders, schedules and more
- Durable, nickel-plated steel
<
>
Lorell 5/16" Long Thumb Tacks
0.31" Shank - 0.37" Head - for Schedule, Wall - Silver - Nickel Plated Steel - 100 / Pack
Product Code: LLR10110
Product Unit: PK1
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN243021035 Stock Available
-
Product Code: BSN32946Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN3295310748 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY580 Stock Available
-
Product Code: PENBK440A87 Stock Available
-
Product Code: PENPD277TC68 Stock Available
-
Product Code: PFX8160023 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192957 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 10110 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | 5/16" Long Thumb Tacks |
| Marketing Information | Steel thumbtacks offer a reliable way to pin reminders, schedules and more to cork, walls and other surfaces. Tacks are made of nickel-plated steel with a silver, 3/8" diameter round head for easy insertion. Shank measures 5/16" long. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Pushpin |
Product Information
| Shank Length | 0.31" |
| Head Diameter | 0.37" |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Nickel Plated Steel |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.