‹ Prev
Next ›
Lorell Big & Tall Mesh High-Back Chair
Polyurethane, Molded Foam, Fabric Seat Material - Mesh Back Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
Contact customer service to check availability
- High capacity at 400 lb to suit a wider variety of users
- Breathable mesh, height-adjustable lumbar support and height-adjustable back
- Versatile padded arms adjust in width and height
- Combination seat/back angle adjustment with infinite lock
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 62010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Big & Tall |
| Product Name | Big & Tall Mesh High-Back Chair |
| Marketing Information | Big & Tall Mesh High-Back Chair offers a variety of comfort features and a 400 lb. capacity for a variety of users. Breathable mesh back includes height-adjustable lumbar support and a built-in ratchet device for back-height adjustment. Tractor seat with polyurethane molded foam and fabric upholstery adjusts in height. Arms with polyurethane pads adjust in height and width. Other features include combination seat/back angle adjustment with infinite lock, tilt tension adjustment, forward tilt, seat slider and 360-degree swivel. Aluminum base with black powder coating has 60mm nylon casters for easy rolling. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Seat Material |
|
| Seat Feature |
|
| Back Type | High Back |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Material | Aluminum |
| Minimum Adjustable Height | 4.50" |
| Overall Minimum Height | 40" |
| Armrest | Yes |
| Rolling | Yes |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 44.5" |
| Width | 22.7" |
| Depth | 20" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
Lorell Big & Tall Mesh High-Back Chair
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BOP905DWCMPContact customer service to check availability
-
Product Code: BOPB8871BKGYContact customer service to check availability
-
Product Code: BOPB9471WTContact customer service to check availability
-
Product Code: BOPB9476WTContact customer service to check availability
-
Product Code: BVM7501DContact customer service to check availability
-
Product Code: EUTFM4080075Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUTFM4080101Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUTMTHB94076Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR6201545 Stock Available
-
Product Code: LLR62040Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGSW705X50Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE74171299 Stock Available
-
Product Code: BSN09959698 Stock Available
-
Product Code: BSN366123954 Stock Available
-
Product Code: COS03558410 Stock Available
-
Product Code: REDC1731Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGSW705X50Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE74171299 Stock Available
-
Product Code: BSN09959698 Stock Available
-
Product Code: BSN366123954 Stock Available
-
Product Code: COS03558410 Stock Available
-
Product Code: REDC1731Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available