- Ball-bearing slide suspension for smooth, quiet drawer performance
- 4 drawers are high-sided to accommodate letter-size, hanging file folders with no additional accessories
- Commercial-grade, heavy-gauge steel construction
- Core-removable lock for security
- Aluminum label holders for easy referencing
<
>
Lorell Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet
15" Width x 26.5" Depth x 52" Height - 4 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Label Holder, Drawer Extension, Ball-bearing Suspension, Heavy Duty, Security Lock - Medium Tone - Steel - Recycled
Product Code: LLR60155
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN243051523 Stock Available
-
Product Code: BSN3236511690 Stock Available
-
Product Code: BSN3295213995 Stock Available
-
Product Code: BSN329545434 Stock Available
-
Product Code: BSN366125940 Stock Available
-
Product Code: ITA01539645 Stock Available
-
Product Code: LLR59535Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPR01571146 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60155 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Fortress |
| Product Name | Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet |
| Marketing Information | Commercial-grade vertical file features four high-sided drawers that accommodate letter-size, hanging file folders without additional accessories. Slide suspension allows maximum drawer extension. Steel ball bearings provide smooth, quiet drawer performance. Even fully loaded, these drawers open with ease. Adjustable wire followers keep files upright. 26-1/2" deep vertical file also features a core-removable lock for security, aluminum label holders for easy referencing, convenient pull handles and heavy-gauge steel construction with recycled content. Vertical file meets or exceeds ANSI/BIFMA industry standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 4 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported | Letter |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Medium Tone |
| Product Material | Steel |
| Height | 52" |
| Width | 15" |
| Depth | 26.5" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |