‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Lateral File
42" Width x 18.6" Depth x 67.7" Height - 5 x Drawer(s) for File - Letter, Legal, A4 - Lateral - Interlocking, Label Holder, Leveling Glide, Ball-bearing Suspension - Black - Recycled
9 Stock Available
- Versatile filing
- Smooth, quiet, drawer performance
- Core-removable lock to secure your files
- Magnetic label holders on all 5 drawers for easy identification
- Nonporous, heavy-gauge steel easy to clean and disinfect
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60550 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Fortress |
| Product Name | Fortress Series Lateral File |
| Marketing Information | 42" wide lateral file features five drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size for versatility. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Durable, fully assembled steel construction with nonporous surface is easy to clean and disinfect. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 5 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported |
|
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 67.7" |
| Width | 42" |
| Depth | 18.6" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Lorell Fortress Series Lateral File
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.