‹ Prev
Next ›
Lorell Healthcare Reception Sled Base Guest Chair
Silver Frame Color - Powder Coated Steel Frame Material - Black - Vinyl - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Perfect fit in healthcare facilities
- Made with healthcare-grade, antimicrobial vinyl
- Easy to clean
- Steel frame for stability
- Lorell Limited 5-Year Warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 66996 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Healthcare Reception Sled Base Guest Chair |
| Marketing Information | This guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with felt pads to protect your floor. Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature |
|
| Arm Material | Polypropylene |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Frame Color | Silver |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Vinyl |
| Height | 34.3" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 19.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Healthcare Reception Sled Base Guest Chair
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: KFI2500CHBLACKContact customer service to check availability
-
Product Code: KFI2500CHREDContact customer service to check availability
-
Product Code: KFI2500CHSKYContact customer service to check availability
-
Product Code: KFI2500CHWHITEContact customer service to check availability
-
Product Code: LLR669971 Stock Available
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.