‹ Prev
Next ›
Lorell Laminate Bookcase
6 Shelf(ves) - 73" Height x 36" Width x 12" Depth - Sturdy, Adjustable Feet, Adjustable Shelf - Thermofused Laminate (TFL) - Cherry - Laminate - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Great for storage and decor in a contemporary office
- High-quality, Cherry laminate
- Adjustable shelves for customizable height
- One-piece finished back
- 5-year limited warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99791 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Essentials |
| Product Name | Laminate Bookcase |
| Marketing Information | Sturdy, six-shelf bookcase offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Shelves are 3/4" thick and made of 18mm thick, medium-density fiberboard with thermally fused, Cherry laminate for long-lasting use. The visible, one-piece backing behind the shelves is made with 3mm thick, medium-density fiberboard and matching laminate. Both sides are finished. Bookcase features five adjustable shelves, one fixed bottom shelf, square edges and adjustable feet. Each shelf holds up to 75 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Book Rack |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Total Number of Shelves | 6 |
| Finishing | Thermofused Laminate (TFL) |
| Application/Usage | Book |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Cherry |
| Product Material | Laminate |
| Height | 73" |
| Width | 36" |
| Depth | 12" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Laminate Bookcase
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR34387Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69406Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69408Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69412Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69424Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69433Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69534Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69613Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR84576Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR87373Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR34387Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69406Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69408Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69412Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69424Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69433Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69534Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR69613Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR84576Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR87373Contact customer service to check availability