‹ Prev
Next ›
Lorell Panel System Partition Fabric Panel
72.5" Width x 60" Height - Steel Frame - Gray - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Creates a variety of configurations to organize your room
- Semi-tackable gray fabric walls help block sound and provide privacy
- Adjustable glides allow quick, easy way to level
- Sturdy frame is made of durable, powder-coated steel
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 90254 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Panel System Partition Fabric Panel |
| Marketing Information | Fabric panels create just the configuration you need with a height of 60" for more privacy. Semi-tackable gray fabric walls help block sound and provide privacy. Each panel includes adjustable glides for better leveling. Sturdy frame is made of durable, powder-coated steel. Versatile connectors to secure panels and panel shelf to add overhead storage are sold separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Privacy Screen |
Product Information
| Frame Material | Steel |
| Finishing | Powder Coated |
| Features | Leveling Glide |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 60" |
| Width | 72.5" |
| Thickness | 1.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Panel System Partition Fabric Panel
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR69401Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR695062 Stock Available
-
Product Code: LLR87239Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR90259101 Stock Available
-
Product Code: LLR9026039 Stock Available
-
Product Code: LLR9026164 Stock Available
-
Product Code: LLR902622 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR69401Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR695062 Stock Available
-
Product Code: LLR87239Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR90259101 Stock Available
-
Product Code: LLR9026039 Stock Available
-
Product Code: LLR9026164 Stock Available
-
Product Code: LLR902622 Stock Available