‹ Prev
Next ›
Lorell Relevance Series Tabletop
Walnut Rectangle, Laminated Top - Adjustable Height - 72" Table Top Width x 30" Table Top Depth x 1" Table Top Thickness - Assembly Required - 1 Each
8 Stock Available
- Use with Lorell electric height-adjustable bases
- Supports healthier sit/stand workstations
- High-quality, Walnut laminate for long-lasting use
- Base sold separately
- Limited 5-year warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 34407 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Active Office |
| Product Series | Relevance |
| Product Name | Relevance Series Tabletop |
| Marketing Information | Tabletop with a straight edge is the worksurface portion of Lorell Electric Height-Adjustable Workstations. It fits on Lorell Quadro Sit/Stand bases with button controller for a more versatile way of working so you can alternate between sitting and standing. The bases (sold separately) come in black or silver. 1" thick tabletop features a 3mm thick PVC edgebanding that matches the Walnut laminate finish on the top surface. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Top |
Product Information
| Table Top Width | 72" |
| Table Top Depth | 30" |
| Table Top Thickness | 1" |
| Height Adjustable | Yes |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | No |
| Edge Style | Straight |
| Top Color/Finish |
|
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features | Edge Banding |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Relevance Series Tabletop
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.