- Height-adjustable seating allows you to sit comfortably at your desk
- Mesh back allows air to flow through to help keep you cool when seated
- Fabric seat cushion offers sturdy support for lasting use
- Lumbar support helps prevent lower back strain through extended seating
- Also offers 360-degree swivel, tilt tension, tilt lock and more
<
>
Lorell SOHO Mesh Mid-back Task Chair
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Code: LLR41842
Product Unit: Each
13 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSXVL151SB11Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR1929170 Stock Available
-
Product Code: LLR60650Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR6941110 Stock Available
-
Product Code: LLR82834198 Stock Available
-
Product Code: LLR83306Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8556384 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAContact customer service to check availability
-
Product Code: STK39805240 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 41842 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | SOHO |
| Product Name | SOHO Mesh Mid-back Task Chair |
| Marketing Information | Task chair with a mid-back features pneumatic, seat-height adjustment to allow a variety of users to sit comfortably at their desk. Mesh back allows air to flow freely to help keep you cool as you're seated. Upholstered fabric seat cushion provides comfortable support through years of use. Lumbar support offers ergonomic support for your lower back to help prevent strain through extended seating. Task chair also includes 360-degree swivel, tilt tension, tilt lock, adjustable armrests and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 16.75" |
| Maximum Seat Height | 20" |
| Seat Width | 18.38" |
| Seat Depth | 16.38" |
| Back Type | Mid Back |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.20" |
| Arm Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Black |
| Number of Casters | 5 |
| Armrest | Yes |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 37.8" |
| Width | 26" |
| Depth | 25.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: EUT498SL03Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUT498SL47Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUTELV2BLKFSBLKContact customer service to check availability
-
Product Code: EUTFLEXYContact customer service to check availability
-
Product Code: HONCMZ1ACU10Contact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2L1AMLC19TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2L1AMLC67TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2L1AMLC98TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONNR12SAFC19DWContact customer service to check availability
-
Product Code: HONNR12SAMC10BT9 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSXVL581ES10TContact customer service to check availability
-
Product Code: BSXVL582ES10T4 Stock Available
-
Product Code: HONCMY1ACU10Contact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2M2AMLC98TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONIW103CU102 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK4 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TKContact customer service to check availability