‹ Prev
Next ›
Lorell Training Table C-Leg Table Base with 2" Casters
Metallic Silver C-leg Base - 27" Height x 1.50" Width x 22" Depth - 1 Set
Contact customer service to check availability
- Designed for use with Lorell Training Tables
- 14-gauge tubular steel base mounts onto the 1-1/4" laminate, rectangular tabletop
- 2 locking casters for stability
- Tops and bases sold separately (Order both)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 61628 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Training Table C-Leg Table Base with 2" Casters |
| Marketing Information | C-Leg table base is a part of Lorell Training Tables that offer convenient configurations for your training needs. 14-gauge tubular steel base with 2" locking casters mounts onto the 1-1/4" laminate, rectangular tabletop (sold separately) with holes predrilled on the underside of the top. The welded mounting plate offers extra durability. Optional ganging connector (sold separately) secures tables together and quickly detaches for easy reconfiguration. Optional modesty panels (sold separately) include wire channels for wires to pass through the bottom of the panel. Tops and bases are ordered separately. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Table Base |
Product Information
| Base Style | C-leg |
| Number of Casters | 2 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Application/Usage | Training |
| Base Color/Finish | Metallic Silver |
| Base Material | Tubular Steel |
Physical Characteristics
| Height | 27" |
| Width | 1.50" |
| Depth | 22" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Bulgaria |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Description
Lorell Training Table C-Leg Table Base with 2" Casters
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR34431Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR34432Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLRPLB24ESContact customer service to check availability
-
Product Code: LLRPLB24HESContact customer service to check availability
-
Product Code: LLRPLB24HMY2 Stock Available
-
Product Code: MRT384EBContact customer service to check availability
-
Product Code: SCTSPLINKFT2472Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: LLR259304 Stock Available
-
Product Code: LLR259313 Stock Available
-
Product Code: LLR25970177 Stock Available
-
Product Code: LLR2597128 Stock Available
-
Product Code: LLR608014 Stock Available
-
Product Code: LLR6080215 Stock Available
-
Product Code: LLR6080313 Stock Available
-
Product Code: LLR60804Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR608053 Stock Available