‹ Prev
Next ›
Lorell Under Cabinet Task Light
13 W LED Bulb - Adjustable Angle - 780 lm Lumens - Undercabinet Mountable - Silver - for Cabinet, Indoor
59 Stock Available
- Long-lasting light where you need it
- Use under office cabinets for extra light
- Move shade to adjust light angle
- For indoor use only
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 13205 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Under Cabinet Task Light |
| Marketing Information | Add more light to your work space with this Under Cabinet Task Light. It installs easily under desk/kitchen cabinets and provides focused light for your tasks. Adjust the angle of light by moving the shade up to 15 degrees. The 35-1/2" long task light features 13-watt SMD LEDs that emit 780 lumens. Irreplaceable LED module lasts approximately 20,000 hours. Lamp is for indoor use only and includes a DC adapter and a nearly 6' long power cord with a two-prong plug. Mounting hardware is also included. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cabinet Light |
Product Information
| Bulb/Tube Type | LED |
| Maximum Bulb/Tube Power | 13 W |
| Light Output | 780 lm |
| Mount Type | Undercabinet Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features | Adjustable Angle |
Power Description
| Plug/Connector Type | 2-prong |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Consumption | 13 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Length | 35.5" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Lorell Under Cabinet Task Light
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.