‹ Prev
Next ›
Lorell Upholstered Foldable Nesting Chairs
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Plastic Back Material - Metal Frame Material - 2 / Carton
Contact customer service to check availability
- Convenient seating for guests and training participants
- Nesting design for compact storage
- Mobile on nylon casters for easy setup
- Fabric-upholstered seat for comfort
- Back made of easy-to-clean plastic
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 41848 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Nesting |
| Product Name | Upholstered Foldable Nesting Chairs |
| Marketing Information | Plastic Back Nesting Chairs feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Easy-to-clean plastic back is perforated for a stylish look. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature |
|
| Back Material | Plastic |
| Back Color | Black |
| Frame Material | Metal |
| Number of Casters | 4 |
| Casters Material | Nylon |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 35.4" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 22.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Upholstered Foldable Nesting Chairs
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ICE65267Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR59607Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR607384 Stock Available
-
Product Code: LLR626251 Stock Available
-
Product Code: LLR695062 Stock Available
-
Product Code: LLR79144Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR79150Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR79154Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR79156Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR82835Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ICE65267Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR59607Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR607384 Stock Available
-
Product Code: LLR626251 Stock Available
-
Product Code: LLR695062 Stock Available
-
Product Code: LLR79144Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR79150Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR79154Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR79156Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR82835Contact customer service to check availability