- Lightweight and portable; perfect for home, office or briefcase
- Automatically activates when envelopes are inserted
- Requires 4 AA batteries (sold separately)
- Overall dimensions: 1-3/4"W x 5-1/4"L x 2-3/8"H
<
>
Martin Yale Premier Handheld Electric Automatic Letter Opener
Handheld - Black - Enclosed Blades - 1 Each
Product Code: PRE1624
Product Unit: Each
16 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN26119128 Stock Available
-
Product Code: BSN6536321 Stock Available
-
Product Code: DCC12X16G28 Stock Available
-
Product Code: GJO56100894 Stock Available
-
Product Code: GJO56250226 Stock Available
-
Product Code: QKR31188Contact customer service to check availability
-
Product Code: SLI00200113 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Martin Yale Industries |
| Manufacturer Part Number | 1624 |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadhatcher.com |
| Brand Name | Martin Yale |
| Product Model | 1624 |
| Product Name | Premier Handheld Electric Automatic Letter Opener |
| Marketing Information | Safe, compact design makes this lightweight, portable letter opener perfect for home, office or briefcase. Fully enclosed rotary blades prevent accidental injury and trim neatly without ripping or tearing contents. Ergonomic design conforms to your hand. Handheld electric letter opener automatically activates when envelopes are inserted. Letter opener operates on four AA batteries (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Letter Opener |
Product Information
| Form Factor | Handheld |
| Features |
|
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Battery Size | AA |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 4.60 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
One year from date of purchase. |
Description
Handheld - Black - Enclosed Blades - 1 Each