- Advanced technology provides crisp clarity for music and conversations
- Remote control lets you accept and end calls with simple touch
- Soft, silicone ear tips offer secure fit for all ear sizes
- Lightweight design stays comfortable during extended use
<
>
Maxell In-Ear Earbuds with Microphone and Remote
Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 16 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - Earbud - Binaural - Open - 4 ft Cable - Black
Product Code: MAX190300
Product Unit: Each
34 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ASP3018211 Stock Available
-
Product Code: LOG981000014Contact customer service to check availability
-
Product Code: PAP2095454100 Stock Available
-
Product Code: PAP2095459Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPTZUM350MContact customer service to check availability
-
Product Code: SPZEC8511921045 Stock Available
-
Product Code: TDTP4750BR66 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Maxell |
| Manufacturer Part Number | 190300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxell.com |
| Brand Name | Maxell |
| Product Model | IE-MIC |
| Product Name | In-Ear Earbuds with Microphone and Remote |
| Marketing Information | The in-ear with mic and remote are great for people on-the-go with their mobile phones. These include three sizes of soft silicone eartips for extra comfort. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Earset |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 4 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 16 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features | In-line Remote |
Earpiece
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Type | Neodymium |
| Driver Size | 0.35" |
Microphone
| Microphone Design | On-cable |
Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Material | Silicon |
| Form Factor | Open |
| Height | 6.1" |
| Width | 1" |
| Weight (Approximate) | 1.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.