- 22 channels with 28 extra channels for GMRS
- Rugged, weatherproof case is capable of withstanding harsh environments
- Provides a range of up to 36 miles to handle most adventures
- 387 privacy codes provide up to 5560 channel options to block conversations
- Backlit LCD is easy to read day or night
<
>
Midland GXT1000VP4 Two-Way Pair
50 Radio Channels - 22 GMRS - Upto 158400 ft - Auto Squelch, Hands-free, Keypad Lock, Silent Operation - Alkaline - Black, Silver - 1 Each
Product Code: MROGXT1000VP4
Product Unit: Each
4 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Midland Radio Corporation |
| Manufacturer Part Number | GXT1000VP4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.midlandradio.com |
| Brand Name | Midland |
| Product Series | GXT |
| Product Model | GXT1000VP4 |
| Product Name | GXT1000VP4 Two-Way Pair |
| Marketing Information | This pair of waterproof radios offers 22 channels with 28 extra channels designed for GMRS (General Mobile Radio Service) operation in a rugged, weatherproof case. With a range of up to 36 miles, they're perfect for most adventures. 387 privacy codes give you up to 5560 channel options to help you block other conversations. Group Call allows you to make direct calls to other people within the group without alerting the entire group. Backlit LCD is easy to read day or night. Waterproof radios also feature privacy codes, direct/group calling, NOAA weather radio/alert/scan, silent operation, whisper function, SOS siren and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Two-way Radio |
Technical Information
| Maximum Operating Range | 158400 ft |
| Radio Channels | 22 GMRS |
| Frequency Band Type | GMRS |
| Total Radio Channels | 50 |
| Call Alert Type | Tone |
| Maximum Number of Call Alert Tones | 10 |
| Features |
|
Display & Graphics
| Display Screen Type | LCD |
Battery Information
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Rechargeable | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 7.9" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 Years |
Description
50 Radio Channels - 22 GMRS - Upto 158400 ft - Auto Squelch, Hands-free, Keypad Lock, Silent Operation - Alkaline - Black, Silver - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.