‹ Prev
Next ›
Mr. Clean Magic Eraser Pads
For Multipurpose - Pad - Sturdy - White - 6 / Pack
2179 Stock Available
- 3 times stronger for a reliable cleaning performance
- Tough on dirt - erases marks on light switches, doors and more; use as a surface cleaner, wall cleaner, bathtub cleaner and oven door cleaner
- Provides a powerful clean with water alone
- No harsh chemicals added
Product Details
General Information
| Manufacturer | Procter & Gamble |
| Manufacturer Part Number | 79009 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pg.com |
| Brand Name | Mr. Clean |
| Product Line | Magic Eraser |
| Product Name | Magic Eraser Pads |
| Marketing Information | Get the muscle to take on tough messes with this cleaning pad. Sturdy pad is made with Durafoam that provides stronger cleaning performance to remove your toughest messes like magic. Microscrubbers reach into the surface grooves to lift away built-up dirt and grime with just water alone. Multipurpose design can be used to clean walls, bathtubs, oven doors, light switches, doors and more. It can also be used to remove permanent marker stains, clean bruised baseboards and remove scuff marks. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Pad |
| Composition | Melamine Polymer |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 1" |
| Width | 4.60" |
| Length | 2.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Description
Mr. Clean Magic Eraser Pads
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM4080048 Stock Available
-
Product Code: ACM9001439 Stock Available
-
Product Code: CLO302083539 Stock Available
-
Product Code: FAO1270052 Stock Available
-
Product Code: FAO7006123 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE3010172 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE400287 Stock Available
-
Product Code: ITA30015222 Stock Available
-
Product Code: PGC3298718516 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GPC2922119 Stock Available
-
Product Code: RCP1820583CT1 Stock Available
-
Product Code: RCPQ62000RD1 Stock Available
-
Product Code: TRK19281538 Stock Available
-
Product Code: VLD143590Contact customer service to check availability
-
Product Code: VLD170605Contact customer service to check availability
-
Product Code: VLD170634Contact customer service to check availability
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM4080048 Stock Available
-
Product Code: ACM9001439 Stock Available
-
Product Code: CLO302083539 Stock Available
-
Product Code: FAO1270052 Stock Available
-
Product Code: FAO7006123 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE3010172 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE400287 Stock Available
-
Product Code: ITA30015222 Stock Available
-
Product Code: PGC3298718516 Stock Available