‹ Prev
Next ›
NOOK Privacy Booth
77" Height x 79" Width x 30" Depth - Black - Laminate - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Acoustic foam panels and pitched roof significantly reduce ambient noise
- Soil-repellent, stain-repellent finish on upholstery made of post-consumer recycled material
- Seats up to 4 people; ideal for offices, healthcare environments, schools, event venues and more
- Additional storage under benches and small shelf over the table free up space
Product Details
General Information
| Manufacturer | NOOK |
| Manufacturer Part Number | NOOK004B |
| Manufacturer Website Address | https:/ookpod.com/ |
| Brand Name | NOOK |
| Product Name | Privacy Booth |
| Marketing Information | Nook Air complements and extends any space's functionality. Pitched roof and acoustic panels significantly reduce ambient noise. Upholstery is made of post-consumer recycled materials and features a soil-repellent, stain-repellent finish. Nook Air seats up to four people and is ideal for working and healthcare environments, schools, event venues and more. Additional storage spaces under the benches and the small shelf over the table free up space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Privacy Booth |
Technical Information
| Features | Stain Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Laminate |
| Height | 77" |
| Width | 79" |
| Depth | 30" |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 55% |
| Post-consumer-waste% | 55% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Description
NOOK Privacy Booth
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.