‹ Prev
Next ›
Office Star 5500 Dillon Back & Seat Managers Chair
Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - 5-star Base - Armrest - 1 Each
3 Stock Available
- Antimicrobial vinyl upholstery for easier cleaning and longer-lasting use
- AirGrid Back with built-in lumbar support for passive ergonomic support
- Thickly cushioned seat for enhanced comfort
- Comfort features: Adjustable arms, One Touch pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel and 2-to-1 synchro tilt control with adjustable tilt tension
- Mobile on oversized carpet casters
Product Details
General Information
| Manufacturer | Office Star Products |
| Manufacturer Part Number | 5500D-R107 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officestar.net |
| Brand Name | Office Star |
| Product Series | 55 |
| Product Name | 5500 Dillon Back & Seat Managers Chair |
| Marketing Information | The 5500 basic design of Antimicrobial Dillon Back and Seat Managers Chair is an excellent example of simplicity at its best. AirGrid Back with built-in lumbar support conforms to your back for passive ergonomic support. Seat is thickly cushioned for enhanced comfort. Both seat and back are upholstered in antimicrobial vinyl for easier cleaning and longer-lasting use. Functions of this professional chair include One Touch pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel and 2-to-1 synchro tilt control with adjustable tilt tension. Angled arms with soft pads are height-adjustable. Heavy-duty, angled nylon base has oversized, dual-wheel carpet casters. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 18.63" |
| Maximum Seat Height | 22.88" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Seat Thickness | 3.50" |
| Seat Diameter | 20.50" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Color | Black |
| Back Height | 19.56" |
| Back Width | 20.25" |
| Arm Height | 9.50" |
| Minimum Arm Height | 6.88" |
| Maximum Arm Height | 9.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Base Diameter | 28.63" |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Overall Maximum Height | 42" |
| Armrest | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 28.6" |
| Width | 28.6" |
| Depth | 26.3" |
| Weight (Approximate) | 35.05 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Office Star 5500 Dillon Back & Seat Managers Chair
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR661258 Stock Available
-
Product Code: LLR6612810 Stock Available
-
Product Code: LLR6615345 Stock Available
-
Product Code: LLR8110042 Stock Available
-
Product Code: LLR8110122 Stock Available
-
Product Code: LLR811035 Stock Available
-
Product Code: LLR86209069Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR86209071Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR86209073Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR86209075Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BOP6566AMBK1 Stock Available
-
Product Code: HONCMY1AUR10Contact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2M2AFU10ATKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2M2AMLU10TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2UL2AU10TK22 Stock Available
-
Product Code: HONI2UL2FU10TK2 Stock Available
-
Product Code: HONNR11SAMU10BTContact customer service to check availability
-
Product Code: HONSVM1ALUR10TKContact customer service to check availability