‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
145 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BKContact customer service to check availability
-
Product Code: BRTTN225M13 Stock Available
-
Product Code: BSN04548570 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123196 Stock Available
-
Product Code: BSN9810070 Stock Available
-
Product Code: HEWC6602A520 Stock Available
-
Product Code: OIC93690242 Stock Available
-
Product Code: PIL31020866 Stock Available
-
Product Code: XST40712Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159140 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT191 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1021 Stock Available
-
Product Code: BSN65360331 Stock Available
-
Product Code: BSN65361387 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX683 Stock Available
-
Product Code: BSN6536665 Stock Available
-
Product Code: BSN65369372 Stock Available
-
Product Code: OIC3102225 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BKContact customer service to check availability
-
Product Code: BRTTN225M13 Stock Available
-
Product Code: BSN04548570 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123196 Stock Available
-
Product Code: BSN9810070 Stock Available
-
Product Code: HEWC6602A520 Stock Available
-
Product Code: OIC93690242 Stock Available
-
Product Code: PIL31020866 Stock Available
-
Product Code: XST40712Contact customer service to check availability