‹ Prev
Next ›
Officemate Giant Paper Clips
Jumbo - 2" Length x 0.5" Width - Silver - Steel - 100/Box - 10 / Pack
11 Stock Available
- Giant size to handle thicker piles
- Bright, corrosion-resistant finish for a professional look
- Standard-weight wire made with highest-quality steel
- 100/Box; 10 Boxes/Pack
- Made in USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99914 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Giant Paper Clips |
| Marketing Information | Giant paper clips are made from the highest-quality steel for durability and secure fastening. They are ideal for home, school or office. Standard paper clips also feature a bright, corrosion-resistant finish for a professional look. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Paper Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Jumbo |
| Wire Gauge | 0.45" |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Width | 0.5" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Officemate Giant Paper Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329539345 Stock Available
-
Product Code: BSN365911491 Stock Available
-
Product Code: BSN656382310 Stock Available
-
Product Code: HAM1033663287 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J92AN320 Stock Available
-
Product Code: OIC9991137 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3940 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329539345 Stock Available
-
Product Code: BSN365911491 Stock Available
-
Product Code: BSN656382310 Stock Available
-
Product Code: HAM1033663287 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J92AN320 Stock Available
-
Product Code: OIC9991137 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3940 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available