- Ergonomic lever handle for easy punching of 9/32" holes in up to 32 Sheet of 20 lb Paper
- 3 adjustable punch heads for 2-hole or 3-hole punching
- Adjustable paper guide and jam-free feature
- All-metal construction for durability
- Easy-to-empty chip tray
<
>
Officemate Heavy-Duty Hole Punch with Lever Handle
3 Punch Head(s) - 32 Sheet of 20lb Paper - 9/32" Punch Size - Black
Product Code: OIC90078
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: ACI2340Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE516796 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN807 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S49AN249 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S52AN184 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S55AN340 Stock Available
-
Product Code: SMD1406229 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 90078 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Heavy-Duty Hole Punch with Lever Handle |
| Marketing Information | Heavy-duty hole punch features an ergonomic lever handle for easy punching of 9/32" holes in up to 32 sheets of 20 lb. paper. Three adjustable punch heads deliver 2-hole or 3-hole punching. Design also features an adjustable paper guide and easy-to-empty chip tray. Jam-free hole punch offers an all-metal construction for durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Hole Punch |
Product Information
| Number of Punch Heads | 3 |
| Holes Separation | 2.75" |
| Number of Holes Punched |
|
| Paper Punch Capacity | 32 Sheet of 20lb Paper |
| Punch Size | 9/32" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.