‹ Prev
Next ›
O'Keeffe's Healthy Feet Foot Cream
Cream - 3.20 fl oz - For Dry Skin - Cracked/Scaly Skin, Rough Skin - Non-greasy, Moisturising - 1 Each
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Heals, relieves and repairs extremely dry, cracked feet
- Protective barrier locks in moisture to prevent further moisture loss
- Fast-acting formula makes difference within days
- Nongreasy and hypoallergenic formula in 3.2 oz. jar
- Safe and effective for skin impacted by diabetes
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gorilla Glue, Inc |
| Manufacturer Part Number | K0320005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gorillaglue.com |
| Brand Name | O'Keeffe's |
| Product Line | Healthy Feet |
| Product Name | Healthy Feet Foot Cream |
| Marketing Information | Foot cream features a nongreasy, moisturizing formula that heals, relieves and repairs extremely dry, cracked hands to keep them moisturized. Increased levels of Allantoin helps penetrate thicker and rougher surface skin on the feet. Its unique design creates a protective barrier that seals in moisture to reduce the rate of evaporation. Fast-acting ingredients make a difference you will feel within days. Foot cream is perfect for applying after bathing and at bedtime. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Skin Cream |
Product Information
| Form | Cream |
| Volume Capacity | 3.20 fl oz |
| Composition | Water, Glycerin, Stearic Acid, Sodium Hydroxide, Allantoin, Paraffin, Hydroxypropyl Methylcellulose, Octyldodecyl Stearate, Diazolidinyl Urea, Iodopropynyl Butylcarbamate, Acrylates/Acrylamide Copolymer, Mineral Oil, Polysorbate 85 |
| Skin Type | Dry |
| Fluid Color | White |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 6.6" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 1.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
O'Keeffe's Healthy Feet Foot Cream
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DUC1265013RL68 Stock Available
-
Product Code: EVENH12BP469 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE300183 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE3010178 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE600373 Stock Available
-
Product Code: FAOH30760 Stock Available
-
Product Code: MIICUR76124RB10 Stock Available
-
Product Code: MIINON2551058 Stock Available
-
Product Code: MIINON2551375 Stock Available
-
Product Code: MIIPRM21412C11 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: DUC1265013RL68 Stock Available
-
Product Code: EVENH12BP469 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE300183 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE3010178 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE600373 Stock Available
-
Product Code: FAOH30760 Stock Available
-
Product Code: MIICUR76124RB10 Stock Available
-
Product Code: MIINON2551058 Stock Available
-
Product Code: MIINON2551375 Stock Available
-
Product Code: MIIPRM21412C11 Stock Available