‹ Prev
Next ›
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Lime
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Lime Green - 500 / Ream
10 Stock Available
- Use bright and vivid colors for attention-grabbing messages
- Can be used in laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers
- 100% sulphite paper that's acid-free and lignin-free
- Recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 102053 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Kaleidoscope Multipurpose Paper - Lime |
| Marketing Information | Multipurpose paper in bright and vivid colors commands the attention that your message deserves. It works well is laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers. This 24 lb., 100 percent sulphite paper is acid-free, lignin-free and recyclable. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Lime Green |
| Product Material | Sulphite |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Lime
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: HAM1033414148 Stock Available
-
Product Code: HAM1033663096 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY152 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP185 Stock Available
-
Product Code: PAC10205632 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available
-
Product Code: WAU2181129 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: HAM1033414148 Stock Available
-
Product Code: HAM1033663096 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY152 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP185 Stock Available
-
Product Code: PAC10205632 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available
-
Product Code: WAU2181129 Stock Available