- 1/3-cut tabs in assorted positions provide excellent label visibility
- Sturdy stock prevents bends and tears for lasting organization
- Large tab allows convenient use with self-adhesive labels
- Perfect for enhancing organization in offices, homes, schools and more
<
>
Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Expanding File
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Assorted Tab Position - Manila - 50 / Box
Product Code: PFX86413
Product Unit: BX1
32 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG47000Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGK150Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSK1400511 Stock Available
-
Product Code: ALL20335284 Stock Available
-
Product Code: AOP6070MS5 Stock Available
-
Product Code: CLO1594910997 Stock Available
-
Product Code: MMM145245 Stock Available
-
Product Code: SMD10734Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 86413 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Heavyweight Manila File Folders |
| Marketing Information | File folders feature 1/3-cut tabs in assorted positions for excellent label visibility to help you quickly find the folder you need. Extra-smooth, sturdy stock resists bends and tears for long-lasting organization. Large tab area can be used with self-adhesive labels (sold separately) and allows you to easily handwrite labels. Letter-size file folders are perfect for storing files in offices, homes, schools and more. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 11 5/8" |
| Width | 9 1/2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Assorted Tab Position - Manila - 50 / Box