- Bright color helps you quickly find the folder you need
- Tabs are positioned in 3 different locations to let labels remain visible
- Assorted fluorescent colors are perfect for color-coding
- Sturdy, 11 point paper stock holds and organizes up to 150 sheets of paper
<
>
Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 150 Sheets Capacity - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Fluorescent Pink, Fluorescent Orange, Fluorescent Green, Fluorescent Yellow - Sturdy - 10% Recycled - 24 / Pack
Product Code: PFX40523
Product Unit: PK1
70 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36660183 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020A820 Stock Available
-
Product Code: HEWW2021A443 Stock Available
-
Product Code: HEWW2022A683 Stock Available
-
Product Code: ITA33322308 Stock Available
-
Product Code: ITA602332334 Stock Available
-
Product Code: PENQE517A224 Stock Available
-
Product Code: SAN37175PP101 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 40523 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Glow File Folder |
| Marketing Information | Bright file folders help you quickly find the folder you need in any filing system. Tabs are positioned in three different locations to let your labels stay visible when filed. Assorted fluorescent colors are perfect for color-coding important documents and files. Sturdy, 11 point paper stock holds and organizes up to 150 sheets of paper. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 8 7/16" |
| Width | 12 3/8" |
| Length | 10 7/16" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
8 1/2" x 11" - 150 Sheets Capacity - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Fluorescent Pink, Fluorescent Orange, Fluorescent Green, Fluorescent Yellow - Sturdy - 10% Recycled - 24 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.