- Clear polypropylene lets you see exactly what's inside
- Colorful tops and built-in reusable tabs provide quick reference to files
- Thumb cut top allows easy opening for fast retrieval
- Expandable design accommodates growing files and projects
<
>
Pendaflex Letter Expanding File
8 1/2" x 11" - 1" Expansion - Assorted - Reusable, Write-on Tab, Transparent - 10 / Pack
Product Code: PFX50981
Product Unit: PK10
26 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE24901167 Stock Available
-
Product Code: BSN099501051 Stock Available
-
Product Code: ELI7622477 Stock Available
-
Product Code: GJO10322173 Stock Available
-
Product Code: GJO104321672 Stock Available
-
Product Code: OIC30310293 Stock Available
-
Product Code: SPR1820590 Stock Available
-
Product Code: VER99123105 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 50981 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Clear Poly Index Folders |
| Marketing Information | Poly Index Folders enhance your letter-size filing system with quick access and easy identification. See exactly what's inside through the covers made of clear polypropylene. Find the exact file you using the colorful tops and built-in reusable tabs. Files are also thumb cut at the top for easy opening. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Assorted |
| Height | 3 7/16" |
| Width | 9 3/4" |
| Length | 12 1/8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
8 1/2" x 11" - 1" Expansion - Assorted - Reusable, Write-on Tab, Transparent - 10 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.