‹ Prev
Next ›
Prang Construction Paper
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
40 Stock Available
- Go-to, all-purpose design; medium-weight, groundwood construction for great value
- Bright, consistent color perfect for school projects, arts/crafts or doodling
- Slightly textured to cleanly cut and fold without cracking; recyclable
- Prang brand is part of the Dixon Ticonderoga family of products - beloved by children, parents and teachers alike for its bold colors and superior durability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P6555 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Prang |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Prang Medium-Weight Groundwood Construction Paper is the perfect solution for school projects and other arts and crafts. Recyclable paper has bright, consistent colors, is slightly textured and cuts and folds evenly without cracking. Since 1882, Prang has been seeking ways to ignite creativity by offering superior products that deliver unparalleled experience. |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Basis Weight | 45 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Prang Construction Paper
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC103002921 Stock Available
-
Product Code: PAC1030041344 Stock Available
-
Product Code: PAC1030264939 Stock Available
-
Product Code: PAC103031152 Stock Available
-
Product Code: PAC103038202 Stock Available
-
Product Code: PAC103041202 Stock Available
-
Product Code: PAC103051192 Stock Available
-
Product Code: PAC103057235 Stock Available
-
Product Code: PAC103063111 Stock Available
-
Product Code: PAC10312758 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC10340018 Stock Available
-
Product Code: PAC10340156 Stock Available
-
Product Code: PAC10340347 Stock Available
-
Product Code: PAC10340472 Stock Available
-
Product Code: PAC10340516 Stock Available
-
Product Code: PAC6525113 Stock Available
-
Product Code: PACP10306510 Stock Available
-
Product Code: PACP103067107 Stock Available
-
Product Code: PACP10307424 Stock Available
-
Product Code: PACP668510 Stock Available