- Kills 99.99% of most common germs that may cause illness
- Removes light soils and dirt from hands
- Alcohol-free formulation
- Convenient for use whenever soap and water are not available
<
>
PURELL® Sanitizing Wipes
WhiteTub - 270/Tub - 1 Each
Product Code: GOJ911306
Product Unit: Each
108 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 911306 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | Sanitizing Wipes |
| Marketing Information | Sanitizing wipes kill 99.99 percent of most common germs in as little as 15 seconds. Use this tub dispenser of PURELL Sanitizing Wipes with floor stands and wall brackets (none included) to create a positive and lasting impression with guests, customers and employees. Tested for surface compatibility, wipes do not harm vinyl, plastic, metal or rubber. Nonlinting, durable, textured wipe is convenient for use whenever soap and water are not available. Each wipe measures 6" x 6-3/4". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sanitizing Wipe |
Product Information
| Quantity Per Container | 270/Tub |
| Recommended Use | Germs Remover |
| Application/Usage | Hand |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 6.8" |
| Width | 6" |
| Length | 5.1" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
-
Product Code: GOJ90211M12 Stock Available
-
Product Code: GOJ911112376 Stock Available
-
Product Code: GOJ911112CT31 Stock Available
-
Product Code: GOJ911306CT17 Stock Available
-
Product Code: GOJ9118029 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMR168 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMRCT26 Stock Available
-
Product Code: GOJ9371122938 Stock Available
-
Product Code: GOJ937112CT243 Stock Available
-
Product Code: ITW90985CT40 Stock Available