- Satisfy those who trust the overall cleanliness of a facility when they see PURELL products in use - show you care with the PURELL ES4 Manual Hand Soap Dispenser
- Reliably dispenses the perfect amount of soap every time
- Uses PURELL ES4 1200 ml Healthy Soap refills
- Transparent refills allow teams to monitor hand sanitizer levels easily
- Factory-sealed refills help eliminate contamination
<
>
PURELL® Soap Dispenser
Manual - 1.27 quart Capacity - Locking Mechanism, Durable, Wall Mountable - White - 1 Each
Product Code: GOJ503001
Product Unit: Each
84 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 503001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | Soap Dispenser |
| Marketing Information | Reliable, cost-effective push-style soap dispenser. AT-A-GLANCE™ refills allows to see when refills need to be changed. LOCK OR NOT™ technology-can convert to a locking system. Holds 1.2 L Purell ES4 Healthy Soap™ refill (not included). ADA Compliant. Graphite. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Soap/Sanitizer Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 1.27 quart |
| Application/Usage | Handwash |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | ABS Plastic |
| Height | 11.4" |
| Width | 4.9" |
| Length | 8.2" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
PURELL® ES4 Hand Sanitizer Refill |
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Guaranteed Reliability: We stand behind for the life of the dispenser |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GOJ5020016 Stock Available
-
Product Code: GOJ50240112 Stock Available
-
Product Code: GOJ50340130 Stock Available
-
Product Code: GPC5305723 Stock Available
-
Product Code: GPC530587 Stock Available
-
Product Code: KUTDECO001BK31Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK581508Contact customer service to check availability
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: GOJ412106CTContact customer service to check availability
-
Product Code: GOJ642001124 Stock Available
-
Product Code: GOJ77300115 Stock Available
-
Product Code: GPC535903 Stock Available
-
Product Code: KCC58714Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC58724Contact customer service to check availability
-
Product Code: KUTSS001BK31Contact customer service to check availability