- Satisfy those who trust the overall cleanliness of a facility when they see PURELL products in use - promote well-being and impress your customers with the PURELL ES8 Soap Dispenser
- Built on more than 65 years of dispensing innovation, the PURELL ES8 Soap Dispenser refills are equipped with a factory-sealed nozzle to eliminate the risk of contamination
- ES8 dispensers use Energy-on-the-Refill technology to eliminate battery replacements, simplifying the maintenance process and helping decreasing labor
- Automatically dispenses the perfect amount of soap for handwashing; refills are available in a variety of gentle, effective formulations
- Includes adhesive mounting adhesive and 4 C batteries (refills not included)
<
>
PURELL® Soap Dispenser
Automatic - 1.27 quart Capacity - Touch-free, Refillable, Wall Mountable - Graphite - 1 Each
Product Code: GOJ773401
Product Unit: Each
10 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 773401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | Soap Dispenser |
| Marketing Information | Always ready touch-free hand soap dispenser with Energy-on-the-Refill: a coin cell battery integrated into the refill. Elegant design complements any décor. LOCK OR NOT™ technology converts to a locking system. Calibrated to provide optimal dose for effective hand hygiene. Holds 1.2 L Purell ES8 Healthy Soap™ refill (not included). ADA Compliant. Graphite. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Automatic |
| Volume Capacity | 1.27 quart |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 9.1" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 3.4" |
Miscellaneous
| Compatibility | PURELL ES8 1200 ml Healthy Soap Refill |
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Guaranteed Reliability: We stand behind for the life of the dispenser |