‹ Prev
Next ›
Quality Park 10 x 13 Heavy-Duty Clasp Envelopes
Clasp - #97 - 10" Width x 13" Length - Clasp/Gummed Flap - 100 / Box
25 Stock Available
- Clasp closure to easily reopen flap when needed
- Gummed flap creates permanent seal for safe shipping
- Large opening to help reduce tears when inserting and removing papers
- Thick paper prevents visibility of your private documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 38497 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 10 x 13 Heavy-Duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty, 10" x 13" envelopes feature a clasp closure and gummed flap to let you repeatedly access your contents or to seal permanently. Large, wide opening helps you easily insert and remove items without tearing. Thick paper construction prevents visibility of your sensitive items for secure use. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #97 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Closure Type | Clasp/Gummed Flap |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 1/10" |
| Width | 10" |
| Length | 13" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park 10 x 13 Heavy-Duty Clasp Envelopes
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11125828 Stock Available
-
Product Code: BSN3655028223 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123284 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210379 Stock Available
-
Product Code: BSN44425138 Stock Available
-
Product Code: CLO302083611 Stock Available
-
Product Code: DIX80680Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA3849025 Stock Available
-
Product Code: SAMU8630816 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11125828 Stock Available
-
Product Code: BSN3655028223 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123284 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210379 Stock Available
-
Product Code: BSN44425138 Stock Available
-
Product Code: CLO302083611 Stock Available
-
Product Code: DIX80680Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA3849025 Stock Available
-
Product Code: SAMU8630816 Stock Available