‹ Prev
Next ›
Quality Park 12-1/2 x 18-1/2 Jumbo Kraft Envelopes - Ungummed
Catalog - 12 1/2" Width x 18 1/2" Length - 28 lb - Kraft - Kraft - 25 / Pack
20 Stock Available
- Jumbo, 12-1/2" x 18-1/2" design to keep oversized items safely stored
- Ungummed flap for reuse and keeps contents neat and within easy reach for long-term storage or transport
- Made from heavyweight, 28 lb. Kraft paper that holds up to extensive handling
- Great for storing artwork, photos, blueprints, sewing patterns, craft supplies, posters and more without sticky envelope seals getting in the way
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 42353 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 12-1/2 x 18-1/2 Jumbo Kraft Envelopes - Ungummed |
| Marketing Information | 12-1/2" x 18-1/2" jumbo catalog envelopes feature an ungummed flap to store, transport and organize large items. Durable, 28 lb. Kraft paper withstands extensive handling and reuse. They're perfect for storing blueprints, artwork, large photos, sewing patterns, classroom decorations, posters and so much more. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 12 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 18 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Side | Open End |
| Features | Heavyweight |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Singapore |
Description
Quality Park 12-1/2 x 18-1/2 Jumbo Kraft Envelopes - Ungummed
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE08885132 Stock Available
-
Product Code: BSN4385232 Stock Available
-
Product Code: BSN65365754 Stock Available
-
Product Code: ITA33324455 Stock Available
-
Product Code: SAN44002BX61 Stock Available
-
Product Code: SWI35312243 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Contact customer service to check availability
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE08885132 Stock Available
-
Product Code: BSN4385232 Stock Available
-
Product Code: BSN65365754 Stock Available
-
Product Code: ITA33324455 Stock Available
-
Product Code: SAN44002BX61 Stock Available
-
Product Code: SWI35312243 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Contact customer service to check availability