‹ Prev
Next ›
Quality Park 6 x 9 Booklet Envelopes with Open Side
Booklet - #6 1/2 - 6" Width x 9" Length - 24 lb - Gummed - White - Paper - 500 / Box
8 Stock Available
- 6" x 9" size perfect for holding folded documents or smaller items; great for mailing and organizing home and office environments
- 24 lb. white wove stock adds a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal
- Opens on the long side for easier insertion and retrieval of contents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37181 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Booklet Envelopes with Open Side |
| Marketing Information | 6" x 9" booklet envelopes feature a gummed flap and durable, 24 lb. white wove stock for home or office mailing, storing and organizing. Whatever your needs, booklet envelopes are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Envelopes open on the long side for easy insertion and retrieval. Sturdy booklet envelopes are made of 24 lb. white wove stock to withstand extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. They are perfect for folded or smaller documents. Fully gummed flap ensures a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Booklet |
| Mailer/Envelope Classification | #6 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park 6 x 9 Booklet Envelopes with Open Side
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN044241 Stock Available
-
Product Code: BSN3666297 Stock Available
-
Product Code: BSN36663813 Stock Available
-
Product Code: BSN36664119 Stock Available
-
Product Code: BSN36665431 Stock Available
-
Product Code: BSN36666116 Stock Available
-
Product Code: BSN4210097 Stock Available
-
Product Code: BSN4210217 Stock Available
-
Product Code: BSN421206 Stock Available
-
Product Code: BSN654509 Stock Available