‹ Prev
Next ›
Quality Park 6 x 9 Catalog Envelopes
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 500 / Box
10 Stock Available
- 6" x 9" size to hold folded documents or smaller items; great for mailing and organizing in home and office environments
- Designed to give contents protection during mailing, handling and storage
- 28 lb. brown Kraft stock adds a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 40765 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Catalog Envelopes |
| Marketing Information | 6" x 9" catalog envelopes feature a gummed flap and heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for home or office mailing, storing and organizing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. Envelopes are perfect for folded or smaller documents. Fully gummed flap provides a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Quality Park 6 x 9 Catalog Envelopes
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN044245 Stock Available
-
Product Code: BSN0442646 Stock Available
-
Product Code: QUA377871 Stock Available
-
Product Code: QUA377904 Stock Available
-
Product Code: QUA3779713 Stock Available
-
Product Code: QUA54300Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA544169 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Contact customer service to check availability