‹ Prev
Next ›
Quality Park 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
130 Stock Available
- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Perfect for everyday home and business use; made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37890 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 9" x 12" Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for accessible storage and filing. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They're perfect for projects, filing and mailing. Heavy-duty, double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. Envelopes are made of 28 lb. brown Kraft stock that is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates most documents without folding. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Quality Park 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36663844 Stock Available
-
Product Code: BSN421206 Stock Available
-
Product Code: QUA375903 Stock Available
-
Product Code: QUA3789339 Stock Available
-
Product Code: QUA414658 Stock Available
-
Product Code: QUA4146712 Stock Available
-
Product Code: QUA415652 Stock Available
-
Product Code: QUA4458226 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM1128Contact customer service to check availability
-
Product Code: ACM14381302 Stock Available
-
Product Code: BRTTN4313PK41 Stock Available
-
Product Code: BSN099572836 Stock Available
-
Product Code: GPC16840318 Stock Available
-
Product Code: ITA602332658 Stock Available
-
Product Code: KCC01840357 Stock Available
-
Product Code: NES13799146 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW2548 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM1128Contact customer service to check availability
-
Product Code: ACM14381302 Stock Available
-
Product Code: BRTTN4313PK41 Stock Available
-
Product Code: BSN099572836 Stock Available
-
Product Code: GPC16840318 Stock Available
-
Product Code: ITA602332658 Stock Available
-
Product Code: KCC01840357 Stock Available
-
Product Code: NES13799146 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW2548 Stock Available