- Tempered glass with 15-year warranty will not stain, ghost, scratch or dent
- Ideal for heavy use in spaces with moderate traffic
- Magnetic quality allows secure hanging of papers from glass surface with rare earth magnets
- Frameless board design blends seamlessly into any environment
- Surface clearly displays any color dry-erase ink
<
>
Quartet Infinity Glass Dry-Erase Whiteboard
36" (3 ft) Width x 24" (2 ft) Height - White Tempered Glass Surface - White Frame - Horizontal/Vertical - Magnetic - Frameless, Dent Resistant, Non-absorbent, Stain Resistant, Ghost Resistant, Scratch Resistant - 1 Each
Product Code: QRTG3624W
Product Unit: Each
38 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE5366216 Stock Available
-
Product Code: BSN099537893 Stock Available
-
Product Code: BSN656371417 Stock Available
-
Product Code: DEF70101644 Stock Available
-
Product Code: GBC17030732 Stock Available
-
Product Code: SAN1785294A100 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192992 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | G3624W |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Quartet |
| Product Line | Infinity |
| Product Name | Infinity Glass Dry-Erase Whiteboard |
| Marketing Information | Ideal for heavy use in spaces with moderate traffic, this glass marker board provides long-term durability with a modern aesthetic appeal. Tempered glass surface will not stain, ghost, scratch or dent despite heavy use. The magnetic feature allows instant hanging of documents and notes. White-colored glass board surface clearly displays any color dry-erase ink. Your dry-erase markers glide evenly over the board surface for smooth writing. Nonabsorbent glass is easy to keep clean with Quartet whiteboard cleaning supplies (sold separately). Frameless board is easy to install with included pass-through mounting hardware. Hang vertically or horizontally. Board includes one dry-erase marker and two rare-earth, high-power magnets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 24" (2 ft) |
| Board Width | 36" (3 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Tempered Glass |
| Frame Color | White |
| Mounting Hardware Type | Pass-through |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Use Frequency | Heavy Use |
| Application/Usage | Office |
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 15 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: QRTG24836W7 Stock Available
-
Product Code: QRTG27248W12 Stock Available
-
Product Code: QRTG3624F11 Stock Available
-
Product Code: QRTG4836W74 Stock Available
-
Product Code: QRTG7248F5 Stock Available
-
Product Code: QRTG7248W35 Stock Available
-
Product Code: QRTG9648W16 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F03IMW4 Stock Available