‹ Prev
Next ›
Rayovac High Energy Alkaline AAA Batteries
For Flashlight, Toy, Mouse, Remote Control - AAA - 12 Year Shelf Life - 36 / Pack
7 Stock Available
- Premium performance perfect for your medium-drain devices
- High-quality materials ensure dependable, long-lasting power
- Mercury-free manufacturing minimizes environmental footprint
- Ready Power technology keeps batteries fresh up to 10 years
- Corrosion inhibitors and ultra-pure materials provide long-term stability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 824-36PP |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Rayovac |
| Product Line | High Energy |
| Product Name | High Energy Alkaline AAA Batteries |
| Marketing Information | Power your household with RAYOVAC High Energy AAA Alkaline Batteries. Engineered for long-lasting use, these RAYOVAC AAA batteries are ideal for the high use devices in your home, including flashlights, wireless mice and remotes. RAYOVAC rigorously tests its batteries to ensure they do what they say they'll do-plain and simple. These alkaline AAA batteries are backed by a 12 Year Power Guarantee to last up to 12 years in storage. Each triple A battery is made for dependable performance. For reliability in the devices you use each day, count on RAYOVAC batteries. |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 12 Year |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 3.3" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 13.90 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Description
Rayovac High Energy Alkaline AAA Batteries
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1914LB6884 Stock Available
-
Product Code: BSNR2083 Stock Available
-
Product Code: GJO10319CT468 Stock Available
-
Product Code: PQP40010015 Stock Available
-
Product Code: RAC80834210 Stock Available
-
Product Code: RAY81536PP64 Stock Available
-
Product Code: SJN375748734 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1914LB6884 Stock Available
-
Product Code: BSNR2083 Stock Available
-
Product Code: GJO10319CT468 Stock Available
-
Product Code: PQP40010015 Stock Available
-
Product Code: RAC80834210 Stock Available
-
Product Code: RAY81536PP64 Stock Available
-
Product Code: SJN375748734 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available