‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Black/Chrome Half Round Receptacle
9 gal Capacity - Semicircular - 32" Height x 18" Width x 9" Depth - Stainless Steel - Chrome - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Conserve space with half-round shape that fits flush against walls
- Blends seamlessly with upscale and modern indoor facilities
- Heavy-gauge, fire-safe steel for years of reliable service
- Bottom rim is designed to protect floors
- Protective vinyl trim on disposal opening
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | SO820PLBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Black/Chrome Half Round Receptacle |
| Marketing Information | Indoor Waste Container is made of heavy-gauge, fire-safe steel. Half-round shape fits flush against walls to conserve space. Sleek, functional design of this flat-top receptacle blends nicely with upscale interiors. Protective vinyl trim in chrome is applied on the disposal opening to help withstand the rigors of everyday use. Bottom rim protects floors. No assembly is required for the waste receptacle, making setup fast and easy. Leakproof, rigid plastic liner is included to contain liquids and keep the surrounding area cleaner. ADA-compliant, waste receptacle holds up to 9 gallons and is 100 percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Receptacle |
Product Information
| Capacity | 9 gal |
| Shape | Semicircular |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Stainless Steel |
| Height | 32" |
| Width | 18" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ADA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Rubbermaid Commercial Black/Chrome Half Round Receptacle
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GJO58888Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO588901 Stock Available
-
Product Code: GJO58893Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO5889516 Stock Available
-
Product Code: GJO58896Contact customer service to check availability
-
Product Code: SAF9922TN1 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL4 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available