- Features 10 pockets and a contemporary design
- Ideal in a front office, reception area or a work area
- Includes wall-mounting hardware
- Steel mesh construction with Black powder-coat finish
<
>
Safco 10-pocket Onyx Mesh Literature Rack
10 Pocket(s) - 50.75" Height x 10.25" Width x 3.50" Depth - Wall Mountable - Powder Coated - Black - Steel - 1 Each
Product Code: SAF5579BL
Product Unit: Each
3 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG100001 Stock Available
-
Product Code: AAGG53500Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICBL11AST93 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10120 Stock Available
-
Product Code: BSN2674688 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP212 Stock Available
-
Product Code: MMM680OE2378 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2940 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2598 Stock Available
-
Product Code: MMMLS85425G127 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5579BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | 10-pocket Onyx Mesh Literature Rack |
| Marketing Information |
Mesh literature rack leaves the room free of magazine mayhem and full of modern materials with 10 spacious pockets. Perfect for use in a front office, reception area or a work area for keeping industry news close at hand. Each pocket measures 9" wide x 7-1/4" high and holds up to 5 lb. The opening is 3/4". Recyclable magazine rack is made of steel with a powder-coat finish and includes wall-mounting hardware. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Rack |
Product Information
| Total Number of Pockets | 10 |
| Finishing | Powder Coated |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Magazine |
| Features | Wall Mountable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 50.75" |
| Width | 10.25" |
| Depth | 3.50" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
10 Pocket(s) - 50.75" Height x 10.25" Width x 3.50" Depth - Wall Mountable - Powder Coated - Black - Steel - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.