‹ Prev
Next ›
San Jamar Flatware Retriever
Round - Plastic - Burgundy - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Magnetic bar clings to silverware to prevent falling in trash
- Rugged construction ensures lasting use in harsh environments
- Large opening allows waste to easily pass through
- Designed for use with 32-gallon waste receptacles
Product Details
General Information
| Manufacturer | San Jamar |
| Manufacturer Part Number | KA3200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sanjamar.com |
| Brand Name | San Jamar |
| Product Line | KatchAll |
| Product Name | Flatware Retriever |
| Marketing Information | Flatware retriever features a magnetic bar that keeps flatware from falling into the trash to eliminate costly silverware replacement expenses. Rugged plastic construction withstands harsh kitchen environments for lasting performance. Large opening allows easy passage of waste into the receptacle. Flatware retriever is designed for 32-gallon waste receptacles (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Container Lid |
Product Information
| Shape | Round |
| Application/Usage | Wastebin |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Burgundy |
| Product Material | Plastic |
| Height | 10.5" |
| Width | 22.3" |
| Length | 22.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
San Jamar Flatware Retriever
Accessories
-
Product Code: GJO6046312 Stock Available
-
Product Code: GJO60463CT1 Stock Available
-
Product Code: IMP77323Contact customer service to check availability
-
Product Code: IMP77323CTContact customer service to check availability
-
Product Code: RCP263200GY44 Stock Available
-
Product Code: RCP263200GYCT5 Stock Available
-
Product Code: RCP263200RDCTContact customer service to check availability
-
Product Code: RCP263200YELCTContact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.