‹ Prev
Next ›
Scotch 3/4"W Magic Tape
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Matte - Clear - Split Resistant, Tear Resistant - For Document, Book, Patching, Mending, Splicing - 10 / Pack
513 Stock Available
- The original matte-finish, invisible tape preferred for offices, homes and schools
- Stands up to faxes, scanners and copiers
- Write on it with pen, pencil or marker; pulls off the roll smoothly and cuts easily; very reliable and photo-safe
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 810-P10K |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Magic |
| Product Series | 810 |
| Product Name | 3/4"W Magic Tape |
| Marketing Information | Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch 3/4"W Magic Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO8511206 Stock Available
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN157292070 Stock Available
-
Product Code: BSN366123992 Stock Available
-
Product Code: BSN656393699 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192679 Stock Available
-
Product Code: SWI354501786 Stock Available
-
Product Code: TOM68620991 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: MMM81011296206 Stock Available
-
Product Code: MMM81011296PK33 Stock Available
-
Product Code: MMM81012592Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM81012592PKContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM810723PK106 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PKBD24 Stock Available
-
Product Code: MMM810K10C20MI19 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO8511206 Stock Available
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN157292070 Stock Available
-
Product Code: BSN366123992 Stock Available
-
Product Code: BSN656393699 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192679 Stock Available
-
Product Code: SWI354501786 Stock Available
-
Product Code: TOM68620991 Stock Available