‹ Prev
Next ›
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin Backing - Pistol Grip Dispenser - For Multipurpose, Packing, Shipping - 2 / Pack
92 Stock Available
- Time-proven construction assures superior performance in wide range of environments and applications
- Excellent holding power for packaging and shipping
- Seals with one strip and keeps boxes closed
- Release coating makes unwind easy while resisting slivering, splitting and tearing
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 37502ST |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3750 |
| Product Name | Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Time-proven construction of this commercial-grade packaging/shipping tape assures superior performance in a wide range of environments and applications. It is great choice for your most critical packaging tape needs. This tape combines a strong hot-melt adhesive and backing to seal out moisture, dust and dirt. It resists splitting and assures reliable closures. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Value pack includes the Scotch ST-181 soft-touch, pistol grip dispenser that features an adjustable brake and retractable blade. Dispenser holds tape up to 2" in width. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Synthetic Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Dispenser Type | Pistol Grip |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE9542500DXCT693 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226A653 Stock Available
-
Product Code: ITA38273Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC212861933 Stock Available
-
Product Code: NES350701132 Stock Available
-
Product Code: NES35080123 Stock Available
-
Product Code: PGC96257Contact customer service to check availability
-
Product Code: STK39805236 Stock Available
-
Product Code: XST182918 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN44415Contact customer service to check availability
-
Product Code: DUC2427636 Stock Available
-
Product Code: IPGK28004 Stock Available
-
Product Code: IPGK7004Contact customer service to check availability
-
Product Code: IPGK7450Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV83000Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV913013Contact customer service to check availability
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE9542500DXCT693 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226A653 Stock Available
-
Product Code: ITA38273Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC212861933 Stock Available
-
Product Code: NES350701132 Stock Available
-
Product Code: NES35080123 Stock Available
-
Product Code: PGC96257Contact customer service to check availability
-
Product Code: STK39805236 Stock Available
-
Product Code: XST182918 Stock Available