- Double-sided and removable adhesive for mounting and securing objects
- Use for mounting photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, refrigerators, windows and more
- Works on multiple surfaces: wood, tile, glass and most other wall surfaces
- Even adheres to painted cinder block, varnished wood, blackboards
- Convenient weight capacity: 6 tabs hold up to 1/4 lb.
<
>
Scotch Removable Double-Sided Mounting Squares
0.45" Length x 0.45" Width - Synthetic - 125 mil - Open-cell Foam Backing - For Mounting Artwork, Sign, Multi Surface, Mount Picture/Poster, Mounting Document - 432 / Pack
Product Code: MMM7225
Product Unit: PK1
359 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE519554 Stock Available
-
Product Code: BSN208551294 Stock Available
-
Product Code: BSN65645246 Stock Available
-
Product Code: BSN656473890 Stock Available
-
Product Code: HEWCN051AN104 Stock Available
-
Product Code: HEWCN052AN98 Stock Available
-
Product Code: MMM8101212961817 Stock Available
-
Product Code: PAC103031143 Stock Available
-
Product Code: PAC7403818 Stock Available
-
Product Code: PAP7052081 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 7225 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Removable Double-Sided Mounting Squares |
| Marketing Information | Scotch Mounting Tabs are pre-cut foam rectangles with removable adhesive for mounting and securing objects indoors to walls, office cabinets, refrigerators, windows and more. Use these double-sided, removable tabs to mount photos, posters, artwork and other lightweight items. You can apply them to wood, tile, painted walls, glass and most other wall surfaces that are clean, dry and smooth. Tabs also adhere to painted cinder block, varnished wood and blackboards. To support up to 1/4 lb., use six tabs. |
| Packaged Quantity | 432 / Pack |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.45" |
| Tape Length | 0.45" |
| Backing Thickness | 125 mil |
| Backing Material | Open-cell Foam |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Synthetic |
| Height | 7.20" |
| Width | 0.5" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Country of Origin | United States |
Description
0.45" Length x 0.45" Width - Synthetic - 125 mil - Open-cell Foam Backing - For Mounting Artwork, Sign, Multi Surface, Mount Picture/Poster, Mounting Document - 432 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.