- Smooth, quiet unwind; perfect for office settings
- Great choice for your packaging tape needs; easy-to-start roll unwinds smoothly
- Fits DP-1000 Easy-Grip Packaging Tape Dispenser
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Sticks securely to a variety of surfaces
<
>
Scotch Sure Start Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 2.6 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - 6 / Pack
Product Code: MMMDP1000RF6
Product Unit: PK1
82 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAPP41827 Stock Available
-
Product Code: SAN1752313211 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAContact customer service to check availability
-
Product Code: SAN80556A182 Stock Available
-
Product Code: ZEB2223090 Stock Available
-
Product Code: ZEB4561052 Stock Available
-
Product Code: ZEB4662027 Stock Available
-
Product Code: ZEB46810167 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | DP-1000RF6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Sure Start |
| Product Series | 3450 |
| Product Name | Sure Start Packaging Tape |
| Marketing Information | Tape refill is designed for use with 3M Scotch Easy-Grip Packaging Tape Dispensers and the refillable dispensers for Scotch Shipping Packaging Tape (145 and 1456). Refill offers strong adhesive to seal packages securely. It is ideal for mailing, moving and package sealing. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 42lb/in |
| Dispenser Included | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Handheld Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN64013Contact customer service to check availability
-
Product Code: DUC242763Contact customer service to check availability
-
Product Code: DUC28589634 Stock Available
-
Product Code: MMM195659 Stock Available
-
Product Code: MMM38502ST138 Stock Available
-
Product Code: UNV2800Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV44HD007Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV7300Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV83000Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV913013Contact customer service to check availability