‹ Prev
Next ›
Scott Pro Coreless Jumbo Roll Toilet Paper Dispenser
Roll Dispenser - 1 x Roll - 9.38" Roll Diameter - 9.8" Height x 14.3" Width x 6" Depth - Stainless Steel - 1 Carton
Ships in 6-10 Business Days
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- High-capacity design minimizes runout, waste and maintenance times
- Easy-to-load system with no door, key or core to throw away
- Single-roll configuration for jumbo roll and stub roll
- Saves you time and reduces complaints
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 09601 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Scott |
| Product Line | Pro |
| Product Name | Pro Coreless Jumbo Roll Toilet Paper Dispenser |
| Marketing Information | Bathroom tissue dispenser features a high-capacity design that holds more than the equivalent of six standard commercial rolls of tissue to minimize runout, waste and maintenance times. Since it's suited to a jumbo roll with no core, it helps keep your washroom environmentally conscious. Easy-to-load system has no keys or moving parts and is 28 percent smaller than the leading jumbo roll Jr. bathroom tissue dispenser. Dispenser is designed for Cottonelle and Scott jumbo rolls and JRT junior rolls (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA Standards for Accessible Design and 28 CFR Part 36. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Tissue Dispenser |
Product Information
| Dispenser Type | Roll |
| Capacity | 1 x Roll |
| Sheet Width Supported | 3.80" |
| Roll Diameter Supported | 9.38" |
Physical Characteristics
| Product Material | Stainless Steel |
| Height | 9.8" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Suggested Mounting Height: 30" |
| Certifications & Standards |
ADA Standards for Accessible Design (When properly installed). |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scott Pro Coreless Jumbo Roll Toilet Paper Dispenser
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: KCC09602Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC09605Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC44517Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC44518Contact customer service to check availability
-
Product Code: SJMR260XC19 Stock Available
-
Product Code: SJMR260XCCT1 Stock Available
-
Product Code: SJMR3600TBK11 Stock Available
-
Product Code: SJMR3600TBKCT1 Stock Available
-
Product Code: SJMR4090TBKContact customer service to check availability