- Large-capacity design streamlines labeling process and ensures crisp prints
- Strong adhesive securely sticks to your envelopes
- For use in Seiko SLP 400, 200 and 100 series
- Also works in Dymo Labelwriter 300 and 400 series printers
<
>
Seiko SmartLabels Large Capacity Address Label Rolls
1 1/8" Width x 3 1/2" Length - Rectangle - Direct Thermal - White - Paper - 260 / Roll - 2 / Box
Product Code: SKPSLP2RLH
Product Unit: Each
90 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAP10121 Stock Available
-
Product Code: BOSSB35125MContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN26740PK88 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT1751 Stock Available
-
Product Code: ITA36156211 Stock Available
-
Product Code: PENBK91A16 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192992 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Seiko Instruments USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | SLP-2RLH |
| Manufacturer Website Address | http://www.siiprinters.com |
| Brand Name | Seiko |
| Product Series | SLP |
| Product Model | SLP-2RLH |
| Product Name | SmartLabels Large Capacity Address Label Rolls |
| Marketing Information | Large-capacity address labels streamline your labeling process and ensure crisp, legible printouts. Strong adhesive securely sticks to your envelopes. Address labels are designed for Seiko SLP 400, 200 and 100 series, SLP EZ30 and Dymo Labelwriter 300 and 400 series printers. |
| Packaged Quantity | 2 / Box |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/8" |
| Label Length | 3 1/2" |
| Number of Labels per Roll | 260 |
| Core Diameter | 25/32" |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 6.60 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
Seiko SmartLabel Printers:
Dymo LabelWriter Printers:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
1 1/8" Width x 3 1/2" Length - Rectangle - Direct Thermal - White - Paper - 260 / Roll - 2 / Box
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.